Planetoidy Heweliusza naszego autorstwa odsłonięte w Gdańsku.

W niedzielę, 27 listopada 2011 o godzinie 12.00 na promenadzie prowadzącej do molo na gdańskiej Zaspie odbyło się w symboliczne odsłonięcie formy przestrzennej „Planetoidy Heweliusza” – pracy krakowskiego artysty rzeźbiarza Sebastiana Warszawy, zwycięzcy konkursu zorganizowanego przez Fundację Wspólnota Gdańska.
Punktualnie w samo południe zabrzmiały pierwsze dźwięki gdańskiego mobilnego carillonu. Był to początek niemal godzinnego koncertu w wykonaniu znakomitej gdańskiej carillonistki pani Moniki Kaźmierczak.
Uroczystość odsłonięcia rzeźby była kameralna, ale pomimo bardzo wietrznej pogody, bardzo ciepła. Zgromadzonych gdańszczan powitał Andrzej Stelmasiewicz, Prezes Zarządu Fundacji Wspólnota Gdańska. O idei przedsięwzięcia i planetoidach opowiedział Grzegorz Szychliński, Kierownik Muzeum Zegarów Wieżowych MHMG. O aspektach artystycznych wspomiał autor pracy, Sebastian Warszawa.
Pomysłodawcami projektu byli panowie Adam Koperkiewicz i Grzegorz Szychliński z Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Organizacją konkursu i realizacją formy przestrzennej zajmowała się Fundacja Wspólnota Gdańska wsparta grantem Miasta Gdańska.
Organizatorzy składają serdeczne podziękowania pani Monice Mikołajczyk, kordynatorowi obchodów Roku Heweliusza, pani Marzenie Świtale z Fundacji Wspólnota Gdańska,pracownikom gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni oraz gdańskim artystom rzeźbiarzom – panom Pawłowi Szczepańskiemu i Mariuszowi Burdkowi za pomoc przy realizacji projektu.
*   *   *
Naukowa działalność gdańskiego astronoma i wszechstronność jego zainteresowań zostały docenione przez innych uczonych, którzy nazwali trzy planetoidy w hołdzie Heweliuszowi. Są to: 5703 HEVELIUS na cześć astronoma, 12625 KOOPMAN, gdyż takie było nazwisko rodowe drugiej żony i współpracowniczki Heweliusza oraz 764 GEDANIA, bo Heweliusz żył i działał w Gdańsku.
Projekt był współfinansowany przez Miasto Gdańsk.
W jury konkursu zasiadali:
Mieczysław Kotłowski, Dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku
Monika Mikołajczyk, Biuro Prezydenta Gdańska ds. Kultury
Grzegorz Szychliński, Muzeum Historyczne Miasta Gdańska
Maciej Mikołajewski, Polskie Towarzystwo Astronomiczne
Adriana Sitkiewicz, artystka rzeźbiarka
Nagrodzeni artyści:
I nagroda – Sebastian Warszawa
II nagroda – Jerzy Dobrzański
III nagroda – Tomasz Tomaszewski

Dane

Kontaktowe

ART SEWI

Białka 239 A
36-030 Błażowa
REGON: 180985619
NIP: 813 351 69 59

nr konta mBank:
30 1140 2004 0000 3402 7612 7878